preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vrijeme
 

 

ŠKOLSKA LIJEČNICA

TIM III: Oroslavje, Stjepana Radića 6
Gredičak Marica dr. med.,spec. školske medicine
Telefon: 049/264-047
Mobitel: 091/738 88 63
e-mail: skolskaoroslavje@zzjzkzz.hr

SAVJETODAVNE LINIJE

ZA DJECU
116 111

ZA ODRASLE
0800 0800

CROATIAN
MAKERS

 

Kako biti superučenik u nastavi na daljinu?

Dragi učenici/ce,

prošle školske godine upoznali ste se s nastavom na daljinu. Ona se, za neke od vas, nastavila i u ovoj školskoj godini. Ovakav način rada svatko doživljava na drugačiji način. Nekima je baš super i sjajno se snalaze, nekima ne odgovara, ali nekako se snalaze, a nekima je izuzetno naporan ili ga nikako ne žele prihvatiti. Ipak, nastava na daljinu zahtjeva dosta prilagodbe i nove načine rada, a kako biti superučenik u nastavi na daljinu i pobijediti sve prepreke pročitajte u nastavku teksta gdje vam donosimo savjete kako planirati, organizirati i uspješno savladati gradivo za vrijeme nastave na daljinu.


ONLINE NASTAVA JE PRAVA NASTAVA!

Za početak, shvati ozbiljno nastavu na daljinu. Ovdje vrijede sva pravila kao i u stvarnoj školi. Slušaj upute učitelja/ice, budi prisutan/na na nastavi prema rasporedu i redovito rješavaj zadatke i piši domaće zadaće.

 

1. DOBRA ORGANIZACIJA!

Kod kuće nemaš učitelja/icu koji će ti govoriti što, kako i kad raditi, tako da je jako bitno da sam isplaniraš, organiziraš i pratiš svoj rad.

Pronađi mirno mjesto u kući na kojem ćeš učiti. Makni stvari koje ti ometaju pažnju i „kradu“ vrijeme (mobitel, TV, igrice, sanjarenje, društvene mreže…). Ove aktivnosti ti odvlače pažnju i ujedno produljuju vrijeme potrebno da napraviš zadatak.

Prati predmete u ono vrijeme u koje bi ih imao u školi (nastava u realnom vremenu) i prema svom rasporedu.

 

2. PLAN RADA

Napravi popis stvari koje trebaš obaviti. Prije nastave (i na kraju) pregledaj sve predmete i zapiši što trebaš odraditi za pojedini predmet. Nakon što odradiš zadatak, prekriži ga s popisa i gledaj kako se popis smanjuje.

Odredi prioritete- koje stvari su hitne i važne i moraš ih napraviti odmah, stvari koje su važne, ali ih možeš napraviti malo kasnije i stvari koje su manje hitne, a koje želiš napraviti.

Ako imaš neki veliki zadatak za napraviti, podijeli ga na manje smislene dijelove. Lakše je riješiti manje dijelove jedan po jedan, nego odjednom sve.

Odredi koliko vremena trebaš za obavljanje svakog zadatka, kada ćeš ga raditi i drži ga se. Pokušaj se koncentrirati na obavljanje zadatka u vremenu koje si za njega predvidio. Tako ćeš ga brže riješiti i ostati će ti više vremena za sve ove druge stvari u kojima ćeš onda moći uživati bez grižnje savjesti.

U svoj dnevni raspored uračunaj i vrijeme potrebno za odmor. Kada imaš nekoliko važnih i zahtjevnih stvari u rasporedu, računaj i na kratku pauzu između aktivnosti.

Dobro isplanirano vrijeme znači:

izvršavanje obaveza na vrijeme

kraće i uspješnije učenje

dovoljno slobodnog vremena

manje stresa i tjeskobe

osjećaj kontrole

više zadovoljstva

 

3. MOTIVIRAJ SE!

Kada moraš raditi nešto što ti nije vrlo zanimljivo ili izazovno (npr. učenje za test iz kemije), pronađi način da se sam motiviraš. Obećaj si neku nagradu poslije naučenog – nešto što te veseli.

Nemoj odustati ako zapneš. Budi uporan/na i pokušaj naći rješenje (savjetuj se s učiteljem/com, pitaj prijatelja/brata/sestru…). Odustajanje će dovesti do gomilanja zadataka i većeg stresa kasnije.

 

4. TU SAM: AKTIVNO SUDJELUJEM

Svakodnevno prati sve predmete koje imaš prema rasporedu i aktivno sudjeluj u online nastavi.

Odgovaraj na pitanja učitelj/ce. Daj im do znanja da si tu i da pratiš nastavu.

Redovito šalji zadaće i zadatke učitelju/ci.

Ako ti nešto ne ide po planu, zapeo/la si ili imaš problem (ne radi Internet, ne znaš poslati zadaću), kontaktiraj učitelja/učiteljicu putem Čavrljanja i zajedno dogovorite kako možete riješiti teškoću.

 

5. SAMOPROCJENA: KAKO MI IDE?

Nakon što završi vrijeme za nastavu, pogledaj što si uradio/la i postavi si sljedeća pitanja:
Kako mi je danas bilo? Jesam li odradio/la sve što je trebalo? Jesam li zadovoljan/na svojim sudjelovanjem na nastavi/napravljenim zadacima? Što je bilo dobro? Što može biti bolje?

Nagradi se! Budi ponosan/na na stvari koje si uspješno obavio/la. Pohvali sam/u sebe za držanje rasporeda i na kraju – nagradi se nečim što voliš jer si to i zaslužio/la!

 

6. ČUVAJ SVOJE ZDRAVLJE

Dok sjediš za računalom, pripazi da je kralježnica uspravna i da ne sjediš na sredini ili rubu stolca.

Ako si dugo vremena na tabletu ili računalu, svakih 45 minuta ustani i malo prošeći po prostoriji. Možeš učiniti i nekoliko vježbi istezanja.

Čuvaj oči: svakih 20 minuta kratko skreni pogled s monitora/tableta negdje u daljinu (npr. kroz prozor).

Nakon što si dugo vremena proveo za računalom/tabletom zbog nastave, uzmi pauzu od ekrana i radi nešto drugo. Razgovaraj s ukućanima, igraj se s kućnim ljubimcem, prošeći, nađi nešto zanimljivo u sobi, vježbaj, slušaj glazbu… Igrice, dopisivanje i ostale stvari koje voliš, a za njih ti je potrebno računalo/tablet ostavi za kasnije.

 

Dodatan savjet: online komunikacija!

Pazi na primjerenu komunikaciju i ponašanje u online okruženju. Komuniciraj pristojno i s poštovanjem. Potrudi se da poštuješ pravopisna i gramatička pravila, pišeš pune rečenice, paziš na veliko i malo slovo. Koristi čarobne riječi: molim, hvala, oprostite…

 

smiley Sretno! smiley



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Martina Goluban   datum: 27. 1. 2021.


Školski list

PROČITAJTE 
LIPIN PUČKOŠKOLAC

a starije brojeve potražite

OVDJE


Naš video kutak

Naše videozapise pogledajte 
OVDJE


Tražilica






preskoči na navigaciju