6. RECEPTION susret timova u Norveškoj

Završni susret RECEPTION timova odvijao se od 13. do 17. svibnja 2019. u Norveškoj u malom mjestu Skjolden na samom kraju Sognefjorda, najvećeg kopnenog fjorda na svijetu.

Osim upoznavanja sa specifičnostima norveškog obrazovnog sustava, sudionice ovog susreta, učiteljice Marina Mikulec i Tatjana Kontent te voditeljica projekta Ines Krušelj-Vidas, imale su priliku vidjeti odlične primjere učenja u prirodi, „outdoor schooling“, te vrhunsku opremljenost malih škola u mjestima smještenim uz fjord.

Briga zajednice i ulaganje u budućnost tako da se djeci pruže vrhunski uvjeti školovanja u Norveškoj nisu samo mrtvo slovo na papiru nego strateški provedene aktivnosti za čije se provođenje brine lokalna zajednica. Usprkos različitim političkim pritiscima za ukidanjem takvih škola, uspješno argumentiraju potrebu postojanja škola u manjim mjestima i rješavaju probleme poput zapošljavanja učitelja koji mogu predavati više predmeta u kombiniranim odjeljenjima u završnim razredima.

Mjesna okupljanja svakako pridonose zajedništvu te se tako i tradicionalna parada za Nacionalni dan Norveške 17.5. organizira u svakom pa i najmanjem mjestu . Toga dana u centru pažnje su djeca i cijelo mjesto volonterskim djelovanjem sudjeluje u organizaciji zajedničke proslave obogaćene zanimljivim igrama za djecu.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 20. 5. 2019.