SUSRET S KNJIŽEVNICOM NADOM-MOHOKOVIĆ KUMRIĆ

9. studenog 2009. našu školu posjetila je književnica Nada Mohoković – Kumrić. Za vrijeme trećeg školskog sata učenici  sedmih razreda  skupili su se u maloj dvorani.

Prije nego je riječ dobila spisateljica, učenici Dalibor Mucak i Doroteja Benko uputili su nam par riječi o našoj gošći. Književnica Nada Mohoković – Kumrić dolazi nam iz Velike Gorice. Rođena je u Novigradu Podravskom 1951. Piše pripovijetke i romane za djecu i odrasle. Svoje književne radove objavljuje već u osnovnoj školi, na radiju, u časopisima i dječjim listovima. Najpoznatija djela su joj zbirka pripovjedaka za mladež Mjesto pod suncem, roman za mladež Mrazovac, roman za djecu Tko vjeruje u rode te mnoga druga djela.

Nama je predstavila knjigu Lastin rep za koju je dobila nagradu Mato Lovrak za najbolji dječji roman 1995. godine. Djelo Lastin rep prilagođeno je dječjem naraštaju i mladima. U romanu se  razrađuju vrlo zanimljive teme s kojima se možda i mi sami susrećemo u svakodnevnici: tinejđerska ljubav i obiteljske razmirice. Radnja je zanimljiva i napeta, a istovremeno realistična.

Učenici su bili vrlo zainteresirani i književnici su postavljali brojna pitanja. Saznali smo da je po zanimanju farmaceut, a pisanje joj je hobi. U mladosti je voljela čitati krimiće, romane o kaubojima i indijancima, djela s puno akcije. Do sada je objavila 9 knjiga. Uglavnom piše za mladež, samo je jednu knjigu napisala za odrasle, djelo Prilagođeni. Djela su joj uglavnom realistična, govore o pričama iz stvarnog života. Najčitanije su joj knjige Mrazovac i Lastin rep, a njoj je najdraža Tko vjeruje u rode koju je posvetila svojim kćerima.

Na kraju nam je književnica pročitala jedan ulomak iz romana Lastin rep kako bi još više zainteresirala učenike da pročitaju to djelo. Nadamo se da je u tome uspjela jer je svima sat vrlo brzo prošao i sa smiješkom na licu izašli smo  van iz dvorane.

MARTA HARAMUSTEK, 7.a

LUCIJA HREN, 7.a

objavio: Marija Jurina   datum: 9. 11. 2009.