U DVORCU ORŠIĆ

Dana 9.12.2009. godine 8.c razred s učiteljicama Boženom Lacković i Marijom Vidaković, za vrijeme 5. i 6. školskog sata, posjetili su izložbu starih obrta koja se održavala u galeriji dvorca Oršić u Gornjoj Stubici.

U izložbenom prostoru razgledali smo stare zanate: bačarstvo, urarstvo, košarstvo, strojarstvo, licitarstvo od pripreme proizvoda do plasiranja na tržište. Doznali smo da je najpoznatija ulica bila Obrtnička ulica u Donjoj Stubici, koja postoji još i sad. O starim obrtima saznali smo iz dokumentarnih filmova koje smo gledali razgledavajući izložbu. Put izrade nekog predmeta je bio težak i dugotrajan. Potrebno je pripremiti materijal, izraditi predmet i prodati ga na tržištu. Majsecov mlin, obnovila je obitelj Majsec i njime pokrenula seoski turizam. U drugom filmu imali smo prilike vidjeti izradu bačava. Uočili smo da je to vrlo kompliciran posao. Najprije se treba pripremiti drvo, zatim ga obraditi i oko bačava staviti metalne obruče. Odmah nakon toga pogledali smo kako se izrađuju vrata. Zatim smo pogledali film vezan uz licitarstvo i košarstvo. Nama je najzanimljiviji bio zadnji film u  kojem je prikazana izrada drvenih  igračaka u Gornjoj Stubici i Stubičkom Lazu.

Izložbu smo posjetili kako bismo vidjeli stare zanate našeg kraja koji su prije bili vrlo poznati i kako bi se u nekome od nas probudila želja za jednim od tih zanimanja.

ROBERTA HERCEG, 8. c

objavio: Marija Jurina   datum: 11. 12. 2009.