Jesen u Matencima

Nakon razdoblja toplog i sunčanog vremena, u srijedu, 12. listopada 2016., pozdravilo nas je uistinu pravo jesensko jutro – niska temperatura, magla, blaga kišica… No kad okupite četrdesetak veselih sedmaša, nikome tko je bio s njima u društvu nije moglo biti niti hladno, niti tmurno.

Tog su dana učenici i djelatnici gornjostubičke škole obilježili Dan zahvalnosti za plodove zemlje i Dane kruha te organizirali svoju tradicionalnu školu u prirodi Pozdrav jeseni.

Nakon kratkog glazbeno-dramsko-recitatorskog programa u školi te blagoslova velečasnog Nikole, svi su učenici sa svojim razrednicima krenuli različitim puteljcima gornjostubičkoga kraja kako bi pozdravili svoju okolicu obavijenu u jesensko ruho.

Učenici sedmih razreda ove su jeseni krenuli upoznati kraj oko naselja Matenci. Na svom su putu uživali u šetnji i pogledu na jesenski krajolik, upoznali se s gospodarskim objektima, rekreirali se na obližnjem igralištu te se pomolili u kapelici.

Prvo su posjetili stolarsku zanatsku radnju u vlasništvu obitelji Lisak koja ih je ljubazno dočekala i upoznala sa svojim obrtom. Čuli su priču o tome kako je ova radionica osnovana, kako se nekad obrađivalo drvo te vidjeli iz prve ruke kako se stolarija izrađuje danas.

Potom su otišli u posjet Perfi, farmi jaja. Saznali su mnogo o tome kako se jaja proizvode te koliko je i kakve brige potrebno da bi koke nesilice bile zdrave i sretne. Vidjeli su gdje se i kako jaja pakiraju te su provirili u dvije hale u kojima nesilice žive.

Prošetali su obližnjim brežuljcima do kapelice sv. Antuna gdje ih je gospodin Drago Lisak uveo u unutrašnjost kapele te ispričao o njenoj povijesti, radovima te posebnim svečanostima vezanim uz sv. Antuna.

Đaci su se pomolili te nastavili šetnju do igrališta. Tamo su se neki okrijepili sokovima i grickalicama, a neki su pak sudjelovali u iznimno važnom sportskom okršaju između 7. a i 7. b razreda.

Do škole su stigli oko 13.30 prolazeći slikovitim puteljcima kroz naselje Vinterovec. Važno je napomenuti da su vrijeme provedeno u Školi u prirodi kratili i čitajući poeziju naših voljenih pjesnika Dragutina Domjanića i Dobriše Cesarića. Uz njihove pjesme, sunce koje je u međuvremenu granulo te osmijehe na licima djece, nikome više jesen nije bila tmurna kao na početku ove male priče…

objavio: NIKOLINA FRUK   datum: 16. 10. 2016.