Projekt "Sajam školskih listova i publikacija" u Usori

OŠ Ivana fra Frane Jukića iz Usore (BiH) je bila domaćin Sajmu školskih listova i publikacija 21.10.2016. godine. Obzirom na naših 19 brojeva Lipinog pučkoškolca i veliko iskustvo rado smo se odazvali pozivu za sudjelovanje. Na put su krenuli predstavnici novinarske i informatičke grupe sa svojim učiteljima.

Sudjelovali smo na Sajmu školskih listova i publikacija u susjednoj nam Bosni i Hercegovini  te tako izmijenili iskustva u izradi školskog lista.

Naša prijateljska škola OŠ Ivana fra Frane Jukića iz Usore (Bosna i Hercegovina) prvi je put izdala svoj školski list Maleni prijatelj. Tom je prigodom u goste pozvala svoje škole-prijatelje i 21. listopada 2016. organizirala mali međunarodni Sajam školskih listova i publikacija.

Uz školu domaćina sudjelovale su još četiri škole, i to Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica, Osnovna škola „Matija Gubec“ Cernik, Osnovna škola  „Matija Gubec“ Tavankut te Osnovna škola Primošten. Svaka je škola donijela i predstavila svoje školske listove koji su bili izloženi u holu usorske škole. Prigodni program upriličen je u područnoj školi Žabljak, a domaćini su tijekom Sajma igrokazima, recitacijama i glazbenim točkama ujedno obilježili i Dane kruha.

Na sajmu je sudjelovalo pet učenica naše škole koje su članice Novinarske ili Informatičke grupe. To su Lea Haramustek (8. a), Marta Hren (8. a), Elizabeta Vrđuka (8. a), Barbara Cajnko (7. b) i Ana-Marija Haramustek (7. b). Pratili su ih njihov učitelj Informatike Neven Košec, učiteljica Hrvatskog jezika Nikolina Fruk te ravnateljica Sanja Knezić. Na put su krenuli u četvrtak, 20. listopada 2016., i ta su dva dana bila više nego dovoljna da se učenice vrate kući pune novih iskustava, lijepih dojmova te zanimljivih spoznaja o sličnostima i razlikama u načinu života između Hrvatske i susjedne nam Bosne.

Projekt  „Sajam školskih listova i publikacija“ je odobren i financiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske u okviru međunarodne suradnje osnovnih i srednjih škola sa školama iz europskih zemalja u školskoj godini 2016./2017. koje provode obrazovanje pripadnika hrvatske manjine.  Školi domaćinu su poklonjene knjige za lektiru povodom otvaranja nove školske knjižnice u vrijednosti 2.000,00 kn. U znak prijateljstva u  dvorištu matične škole u Sivši posađena je sadnica klona Gupčeve lipe, dar naše škole.

Suradnja naših dviju škola traje od 2000.-te godine kada je na poziv tadašnjeg ravnatelja škole Željka Popovića gornjostubički kraj posjetila grupa učenika OŠ Ivana fra Frane Jukića i učitelj hrvatskog jezika Anto Kovačević. Prilog o tom posjetu - „ Romantično srce gupčeva kraja“ objavljen je u Zborniku objavljenih i nagrađenih literarnih i novinarskih radova „Jedra željna vjetra“ autora Ante Kovačevića u izdanju Školske knjige.

Čestitamo školi iz Usore na njihovu prvom školskom listu te se nadamo sudjelovanju na Sajmu i dogodine!

objavio: Sanja Knezić   datum: 2. 11. 2016.