Projekt Eko škole

U međunarodni projekt Eko škola "Mi jedemo odgovorno" naša škola uključila se početkom ove školske godine. Projekt  se bavi zdravom i odgovornom prehranom i financiran je od strane Europske komisije. U RH mu je nacionalni koordinator Udruga „Lijepa naša“. U njemu sudjeluje 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš- Fee: Češka, Slovačka, Slovenija, Rumunjska, Bugarska, Poljska, Malta, Latvija, Hrvatska.

Projekt se provodi metodologijom 7 koraka ( Eko škola). 1. Odbor eko škole 2. Analiza hrane 3. Akcijski plan 4. Praćenje stanja i ocjenjivanje 5. Rad prema nastavnom planu i programu 6. Obavješćivanje medija i uključivanje javnosti 7. Eko kodeks

Glavne poruke projekta:

• Jedite odgovorno tako da se hranite zdravo te hranu birate prema etičkim načelima.
  • Konzumirajte hranu koja je dobra i za vaše tijelo i za okoliš.
  • Ne razbacujte se hranom. Kupujte i jedite samo ono što vam je potrebno.
  • Pametno postupajte s ostatcima hrane – darujte ih, nahranite životinje ili kompostirajte.
  • Kupujte domaću hranu  ili hranu koje  ima malen utjecaj na okoliš,  te vodite brigu o tome tko je proizveo, tko isporučuje hranu i pod kojim uvjetima.
  • Pozitivnim  duhom pristupite vizualnom izgledu hrane koju konzumirate (cijenite hranu po njenim nutritivnim vrijednostima a ne vizualnom izgledu)

Hrana je u središtu našeg života; i to na mnogo više načina nego što je samo dobrobit za naš mozak i tijelo koji bez hrane ne mogu normalno funkcionirati. Hrana je izvrstan komunikator između ljudi, pa čak i između društava s obzirom da danas vrlo raznoliki prehrambeni proizvodi i recepti putuju svijetom i pronalaze svoje mjesto u različitim kulturološkim i klimatskim uvjetima. Manje je poznata činjenica da je način na koji proizvodimo, konzumiramo i trgujemo hranom ključ svih globalnih izazova s kojima se čovječanstvo danas susreće. Naše odluke o hrani izravno utječu na zdravlje našeg planeta (vode, tla, ekosustava, biološke raznolikosti, korištenja energije, itd), klimatske promjene, smanjenje siromaštva, daljnji razvoj i rast populacije i javno zdravstvo.

Bitno je osnažiti učenike da budu aktivni i odgovorni čimbenici  prehrambenih navika i aktivnosti. Naravno, sve počinje s vlastitim izborom i nekoliko pitanja: što jedem, koliko otpada proizvodim (višak hrane), odakle dolazi hrana koju konzumiram, tko je i kako proizveo moju hranu i koji su raznoliki utjecaji proizvodnje i korištenja hrane na ljude i planet? Potraga za odgovorima je iznimno uzbudljivo putovanje koje će nam otvoriti oči, a kroz koje ćemo početi savjesnije postupati s hranom i doživljavati druge načine konzumiranja hrane te spoznati da i malim pomacima možemo napraviti razliku u svijetu.

Ovim projektom žele se  obuhvatiti sve komponente ljudske interakcije s hranom. Od proizvodnje gdje moramo voditi računa o potrošnji vode i uloženoj energiji, spriječavanje zagađenja tla, očuvanje biološke raznolikosti te zaštita prirodnih značajki krajolika, očuvanju tradicijskih i kulturoloških vrijednosti svakog kontinenta, nacije i regije. Preko proizvodnje gdje ćemo paziti na očuvanje nutritivnih vrijednosti hrane, a pri tom zaštititi vode i zrak od potencijalnog zagađenja. Pa do konzumacije  gdje ćemo paziti na količinu i kvalitetu hrane koji unosimo kako bi sačuvali vlastito zdravlje i produljili život, te zbrinjavanja viškova i osposobljavanja onih koji su gladni da proizvedu i konzumiraju dovoljno hrane za vlastite potrebe.

objavio: Nataša Mirt   datum: 16. 1. 2017.