Kako odoljeti socijalnom pritisku

10. veljače 2010. učenici sedmih razreda imali su priliku poslušati predavanje na temu Kako odoljeti socijalnom pritisku. Predavanje je održala socijalna radnica Valentina Hanžek.

Najprije smo se svi  predstavili gošći, a zatim smo krenuli s igrom Vjetar puše. Učenici su sjeli u krug, a jedan učenik je ostajao stajati u sredini kruga i morao je reći: „Vjetar puše za sve one koji imaju, npr. plave traperice. Svi koji su imali plave traperice morali su ustati i tražiti si novo mjesto u krugu. Onaj tko nije našao slobodan stolac ostao je u krugu i smislio nešto kako bi se što više učenika ustalo kako bi on zauzeo sjedeće mjesto. Nakon igre podijelili smo se u četiri skupine. Svaka skupina dobila je jedan problem kojem smo morali naći rješenje, npr. kako odbiti piti alkohol u društvu, a da i dalje budeš prihvaćen, ili kako ne sudjelovati u pljački iako tvoje društvo inzistira na tome. Mnoga djeca donose odluke na temelju onoga što će druga djeca oko njih reći i učiniti. Ponekad naprave dobar izbor i to im pomaže da postanu bolji ljudi. Ali, ponekad, naprave i nešto loše što bez utjecaja svojih vršnjak ne bi učinili. Naučili smo da ne smijemo pod utjecajem nekih društvenih skupina promijeniti svoje stavove, ponašanje, samo zbog toga da bismo bili prihvaćeni u društvu.

Na kraju smo odigrali još jednu igru. Za vrijeme igre bilo je zabranjeno smijati se. Osobi koja je sjedila pokraj nas morali smo reći : „Draga, voliš li me?“ , a ona je trebala odgovoriti: „Da, ali ti se ne mogu nasmijati.“

Svidjelo nam se ovo predavanje i željeli bismo da se takva održavaju češće.

MARTA HARAMUSTEK, 7.a

objavio: Marija Jurina   datum: 10. 2. 2010.