Projekt "Vrednovanje generičkih kompetencija 2020"

U utorak, 23. svibnja 2017., i u petak 26. svibnja 2017., učenici 8.b i 8.c razreda sudjelovali su u završnom testiranju u okviru projekta "Vrednovanje generičkih kompetencija 2020" (ATS2020), koji u Hrvatskoj provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet, a u koji se naša škola uključila kroz nastavni predmet Matematika.

U školskoj godini 2016./2017. OŠ Matije Gupca Gornja Stubica uključila se u pokusnu primjenu modela učenja ATS2020. Projekt se provodi u okviru programa Erasmus+, a u njemu sudjeluje 250 osnovnih škola iz 11 europskih zemalja, pri čemu je 30 škola iz Hrvatske. U projektu se polazi od toga da je već u osnovnoj školi učenike potrebno pripremati za život i rad u 21. stoljeću. Potrebno ih je naučiti kako učiti, kako rješavati probleme s kojima se suočavaju u školi, ali i u svakodnevnom životu, kod njih razvijati sposobnost kritičkog i kreativnog mišljenja te ih motivirati da proispituju ponuđene informacije i da imaju želju naučiti više. U svemu tome je neizbježna upotreba informacijsko komunikacijske tehnologije u nastavi. U projektu je odabrano nekoliko generičkih kompetencija na koje su se fokusirale projektne aktivnosti, a to su: učiti kako učiti, informacijska pismenost, komunikacija i suradnja, kreativnost i inovativnost te digitalna pismenost.
Pokusnu primjenu modela učenja u našoj je školi provodila učiteljica Martina Lešković s učenicima 8.b razreda prilikom obrade nekoliko nastavnih sadržaja. Učenici pokusne skupine su u svom radu koristili informacijsko komunikacijsku tehnologiju te svoje aktivnosti bilježili u online dnevnicima učenja u kojima su evidentirali proces učenja od postavljanja ciljeva, razvoja planova djelovanja pa do vlastite procjene učenja. U kontrolnoj skupini, 8.c razredu, učiteljica Gordana Janđel iste je nastavne sadržaje provodila na uobičajeni način.
U prosincu su učenici i pokusne i kontrolne skupine sudjelovali u inicijalnom testiranju, a istraživanje se, osim kroz ispunjavanje testova za učenike, provodilo i ispunjavanjem upitnika za učenike i učitelje u projektu.

objavio: Martina Lešković   datum: 31. 5. 2017.