Susret s hrvatskim braniteljem

U mjesecu studenome, točnije 18. dana tog mjeseca sjećamo se grada heroja, Vukovara. Vukovar je simbol hrvatskog Domovinskog rata i njegovih žrtava zato što je u tom ratu više stradao (potpuno je razoren) od bilo kojega drugog grada u Hrvatskoj, a njegovi su stanovnici masovno izvrgnuti velikim patnjama i ubijanju, o čemu najbolje svjedoči masovna grobnica Ovčara u kojoj su bešćutno pobijeni nemoćni hrvatski ranjenici iz Vukovarske bolnice.

Učenici su o tim događajima ponešto mogli čuti na televiziji, gledati dokumentarne filmove o Domovinskom ratu, razgovarati sa svojim učiteljima i roditeljima, čitati priče i pjesme o svojoj domovini, no poslušati svjedočanstvo osobe koja je sve to proživjela i preživjela, poseban je doživljaj.

Učenici osmih razreda u maloj dvorani naše škole 11. studenog 2019. imali su upravo tu čast, susresti se s hrvatskim braniteljem koji je preživio Vukovar i Ovčaru. Ime mu je Vilim Karlović i jedan je od samo sedmero ljudi koji su preživjeli taj strašan zločin učinjen nad hrvatskim braniteljima i civilima. Svoje svjedočanstvo opisao je i u knjizi „Preživio sam Vukovar i Ovčaru“. Učenicima je, sažeto, u jednom školskom satu koji je prošao prebrzo, pokušao približiti to vrijeme provedeno u Vukovaru od početka napada na grad pa sve do njegova potpunog sloma. Nakon pada Vukovara, zarobljavanja pa preživljavanja strijeljanja na Ovčari i masakra na Veleprometu odveden je u zatvor u Srijemsku Mitrovicu. Na slobodu je pušten nakon šest mjeseci, a nakon kraćeg oporavka zbog silnih rana koje je zadobio, kreće i na druga ratišta u kojima je sudjelovao sve do kraja Domovinskog rata. Danas je u mirovini, otac je šestorice sinova i djed dviju unučica. Njegove osnovne poruke su praštanje, otvoreno srce, beskonačna ljubav čovjeka prema čovjeku i naposljetku ljubav prema Bogu.

Učenici su, ne trepnuvši, upijali svaku Vilimovu riječ koja ih je, zasigurno, potakla na razmišljanje. Neka sudbina Vukovara svima nama bude podsjetnik na žrtve za Hrvatsku i opomena za čuvanje slobode. Nekoliko je učenika kao uspomenu na ovaj susret zamolilo Vilima autogram, a bilo je i onih koji su poželjeli njegovu knjigu kupiti, no Vilim im je knjige velikodušno poklonio.

Svoja razmišljanja o ovom susretu učenici su zapisali pa u nastavku pročitajte neka od njih:

Svi ljudi koji su se borili za našu domovinu za mene su heroji. Hvala im za svu žrtvu koju su podnijeli da bismo mi danas živjeli u samostalnoj i slobodnoj državi. Dario Kosec, 8. a

Dok je Vilim pričao o tim događajima, sve te slike mogla sam zamisliti. To je u meni izazvalo tugu. Shvatila sam da je bilo puno gore nego što sam dosad o tome čula. Martina Novosel, 8.a

Jako mi se svidjelo ovo svjedočanstvo i u nekim trenutcima bilo je teško slušati što su sve ti ljudi proživjeli. Najviše me je dirnula njegova vjera u Boga koju nije izgubio ni u najtežim trenutcima svoga života. Žao mi je svih tih ljudi koji su nevini pogubljeni, no hvala Bogu što je sačuvao one koji nam danas o tome mogu govoriti. Poručila bih svima da čuvaju svoju domovinu i da šire mir oko sebe. Matea Moštak, 8. a

Susret s hrvatskim braniteljem dirnuo me. On je jako hrabar. Pitao sam se zašto su neprijatelji tako nemilosrdno mučili i ubijali naše ljude. David Noel Korman, 8. b

Kad sam čuo ovo svjedočanstvo, odlučio sam kupiti knjigu, no Vilim mi ju je poklonio. Njegova priča dotakla me u dušu i knjigu ću sigurno pročitati. Petar Rusan, 8. b

Potresla me Vilimova priča jer govori o ratu i žrtvama rata. Čudi me što je uspio preživjeti takve muke. Žao mi je što je u ratu izgubio svog brata. Mislim da ja takve muke ne bih mogao podnijeti. Posebno me je fasciniralo što ga je od smrti spasio baš Srbin. Mihael Gradečak, 8. b

objavio: Marija Lisak   datum: 18. 11. 2019.