Sudjelovanje u istraživačko-razvojnom projektu Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu

U drugom polugodištu šk. god. 2020./2021. naša škola je odabrana kao jedna od 160 škola za sudjelovanje u istraživačko-razvojnom projektu Nacionalno praćenje učinaka pandemije Covid-19 i potresa iz 2020. godine na organizaciju odgojno-obrazovnih procesa i dobrobit učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika u Republici Hrvatskoj“ koji, na poticaj Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, provodi Institut za društvena istraživanja u Zagrebu.

Škola je prepoznala iznimnu nacionalnu važnost ovog projekta. Djelatnici OŠ Matije Gupca Gornja Stubica doprinijeli su provedbi ispunjavanjem upitnika za ravnatelje, stručne suradnike, učitelje i nastavnike i sudjelovanjem na sastanku koordinatora i istraživačkog tima čime su pokazali svoju otvorenost, dobru volju i spremnost na suradnju s akademskom zajednicom. U istraživanje se uključilo 130 učenika svih četvrtih, šestih i osmih razreda naše škole.

Više pročitajte u nastavku.

Tijekom travnja, svibnja i lipnja 2021. godine OŠ Matije Gupca Gornja Stubica uključila se u provedbu istraživačko-razvojnog projekta "Nacionalno praćenje učinaka pandemije Covid-19 i potresa iz 2020. godine na organizaciju odgojno-obrazovnih proesa  i dobrobit učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika u Republici Hrvatskoj".

Projekt, pod vodstvom dr. sc. Borisa Jokića i dr. sc. Zrinke Ristić Dedić, provodi Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, u suradnji s istraživačima s pet visokoškolskih i znanstvenih ustanova u našoj zemlji (Filozofski fakultet i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta u Osijeku te Institut za migracije i narodnosti), a osim Ministarstva, podupiru ga Sindikat hrvatskih učitelja, Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Hrvatska udruga ravnatelja osnovnih škola i Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.

Cilj projekta je uspostaviti znanstveno praćenje učinaka pandemije i potresa na organizaciju odgojno-obrazovnih procesa i dobrobit učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika te osigurati osnovu za donošenje na podacima informiranih obrazovnih politika i razmjenu iskustava između škola.

Rezultati projekta bit će osnova za osmišljavanje i uvođenje mjera na sustavnoj razini koje mogu ublažiti poremećaje odgojno-obrazovnih procesa nastale uslijed pandemije bolesti COVID-19 i potresa te osnažiti učenike, odgojno-obrazovne djelatnike i roditelje za uspješno ovladavanje kriznim situacijama u budućnosti.

Svih 160 škola koje sudjeluju u istraživanju su prikupile podatke i poslale upitnike prema Zagrebu. Djelatnici OŠ Matije Gupca Gornja Stubica doprinijeli su provedbi ispunjavanjem upitnika za ravnatelje, stručne suradnike, učitelje i nastavnike, sudjelovanjem na sastanku koordinatora i istraživačkog tima čime su pokazali svoju otvorenost, dobru volju i spremnost na suradnju s akademskom zajednicom. U istraživanje se uključilo 130 učenika svih četvrtih, šestih i osmih razreda.

Ukupno je u istraživanju sudjelovalo oko 30 000 učenika i više od 5 000 odgojno-obrazovnih radnika. Sudjelovanje je bilo dragovoljno, a anonimnostih svih podataka zajamčena tijekom cijelog istraživačkog procesa. Trenutno se intenzivno radi na unosu podataka nakon čega slijedi izrada individualiziranih izvješća za škole.

objavio: Martina Goluban   datum: 13. 7. 2021.