preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vrijeme
 

 

ŠKOLSKA LIJEČNICA

TIM III: Oroslavje, Stjepana Radića 6
Gredičak Marica dr. med.,spec. školske medicine
Telefon: 049/264-047
Mobitel: 091/738 88 63
e-mail: skolskaoroslavje@zzjzkzz.hr

SAVJETODAVNE LINIJE

ZA DJECU
116 111

ZA ODRASLE
0800 0800

CROATIAN
MAKERS

 

 Vrijeme u Gornjoj Stubici

GLOBE u našoj školi

 

 

Vijesti

Hrvatski olimpijski dan 2012.

Povodom dana osnivanja Hrvatskog olimpijskog odbora, u našoj je školi obilježen Hrvatski olimpijski dan 2012. 

 


Ova je školska godina 2012./2013. vrlo važna za sve nas, i učenike i učitelje. Naime, ove se godine slavi 150 godina postojanja škole u našem gornjostubičkom kraju. Učenicima svih razreda škole bila je 10. rujna 2012. organizirana terenska nastava čiji je cilj bio upoznati učenike sa svim zgradama u kojima je nastava tijekom prošlih godina bila održavana.

Krenuli smo u potragu za starim školskim zgradama i saznali da je prva gornjostubička škola bila sagrađena još 1863. godine. Nazivala se Pučka škola Gornja Stubica, a kako se nalazila u blizini Gupčeve lipe, mještani su je zvali i „Škola pod lipom“. U to je prvo vrijeme samo mali broj djece mogao ići u školu. Većina ih je bila previše siromašna pa su mnogi morali ostajati kod kuće kako bi radili ili čak zarađivali za život. Oni koji su školu pohađali, bili su bosi i slabo obučeni. Kasnije se broj djece ipak povećao pa je ova škola uskoro postala premala da primi veći broj djece. Gornjostubička je zadruga tad kupila dvorac Oršić pa je i dio prostora dvorca ustupila za održavanje nastave (od 1906. do 1969.). To je i dalje bila Pučka škola Gornja Stubica, 1959. nazvana je “Ignac Ciglenečki“, a sama djeca govorila su pak da idu u školu „pri Gradu“. U vrijeme nekih izvanrednih situacija nastava se privremeno održavala i na nekim drugim lokacijama. Tako je 1880. godine jaki razorni potres pogodio Gornju Stubicu te oštetio zgradu stare „Škole pod lipom“. Njen popravak potrajao je čak dvije godine pa je za to vrijeme (od 1880. do 1882.) obitelj Lisak ustupila prostor za održavanje nastave u svojoj kući. Ta je zgrada škole mještanima bila poznata kao „Lisakova hiža“. U ratno je vrijeme krovište na dvorcu Oršić bilo oštećeno pa se nastava nakratko prestala održavati tijekom 1943. i 1944. godine. Dok se dvorac obnavljao, nastava je 1945. i 1946. preseljena u spremište nekadašnjeg gornjostubičkog vatrogasnog doma. Najmlađa školska zgrada upravo je ova u kojoj se i danas nalazimo. Nastava se ovdje počela održavati 1970. godine, a povodom 400. godišnjice Seljačke bune, nova je škola dobila i novo ime – Osnovna škola „Matija Gubec“ Gornja Stubica. U prostorijama dvorca Oršić tad počinje s radom Muzej Seljačkih buna,  a na brdu Samci podignut je i spomenik vođi Bune Matiji Gupcu.

Tijekom terenske nastave učenici su prošli sve lokacije bivših školskih zgrada. Saznali smo nešto o njihovoj povijesti, a na svakoj lokaciji dobili smo i žig kao dokaz da smo tamo zaista i bili. Osim svoje obrazovne, ova je potraga za gornjostubičkim školama imala i svoju rekreativnu svrhu. Obukli smo bijele majice, stavili udobne tenisice, krenuli u šetnju stubičkim krajem te tako obilježili Hrvatski olimpijski dan kojim se već tradicionalno prisjećamo dana osnivanja Hrvatskog olimpijskog odbora.

Kako bi nam ovaj dan što dulje ostao u sjećanju, fotografirali smo se ispred svake školske zgrade. Najviše nam se svidjela tzv. „milenijska fotografija“ na kojoj su učenici oblikovali brojku 150 i time najavili proslavu ove važne školske obljetnice.

 

 

Martina Hegol, 7.a

 

 

Iz povijesti:

 

Osnivanje HOO-a
Prije 21 godinu, u zagrebačkom hotelu Esplanade, 10. rujna 1991., održana je osnivačka sjednica HOO-a. U nazočnosti mnogih sportaša, sportskih dužnosnika te visokih državnih dužnosnika i predstavnika medija, sjednicom je predsjedavao predsjednik Inicijativnog odbora Ivan Kern. Članovi osnivači bili su predstavnici 29 nacionalnih sportskih saveza olimpijskih sportova te po jedan predstavnik Hrvatskog zbora sportskih novinara, Sekcije za sportsku medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i Fakulteta za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu. Privremeno priznanje Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) uslijedilo je 17. siječnja 1992., što nam je omogućilo sudjelovanje na XVI. Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu i na Igrama XXV. olimpijade u Barceloni. Konačno priznanje uslijedilo je 24. rujna 1993. godine.*

 

*preuzeto sa http://www.hoo.hr/2821-v-hrvatski-olimpijski-dan-2012.aspx

 

Pogledajte fotografije u našoj foto galeriji



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Neven Košec   datum: 10. 9. 2012.


Školski list

PROČITAJTE 
LIPIN PUČKOŠKOLAC

a starije brojeve potražite

OVDJE


Naš video kutak

Naše videozapise pogledajte 
OVDJE


Tražilica

Sanacija oštećenja

Brojač posjeta
Ispis statistike od 13. 12. 2011.

Ukupno: 3696848
Ovaj mjesec: 1887
Ovaj tjedan: 2
Danas: 2




preskoči na navigaciju