Pozdrav jeseni - Šokot

Dana 12. listopada u našoj školi već tradicionalno smo obilježili Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Nakon blagoslova učenici  tri sedma razreda krenuli su na „Pozdrav jeseni“. Odredište nam je ovoga puta bio izvor slane vode – Šokot.

Iako smo bili zabrinuti zbog oblačnog neba nad nama dan je protekao bez kiše. Nakon par sati stigli smo do cilja. Usput smo se zaustavljali i uočavali brojne zanimljivosti vezane uz prirodu, biologiju, kemiju, geografiju i geologiju.

Čitali smo podatke sa poučnih tabli pokraj staze i povezivali naučeno gradivo sa stvarnim prirodnim okruženjem. Na izvoru smo se odmorili i roštiljali, a zatim je većina krenula u lov na vrganje. Po šumi su odzvanjali radosni uzvici kad god bi netko pronašao gljivu, kojih je zaista bilo u izobilju.

Prije povratka kući provjerili smo da li je ime izvora i ime potoka opravdano. Napravili smo kemijsku analizu vode izvora i zaključili da je voda zaista slana, te da ne sadrži nitrate ni nitrite koji su štetni po zdravlje. Uzorke vode ponijeli smo i u školu gdje će ih učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz kemije i dalje analizirati.

Vraćajući se kući shvatili smo još jednom koliko bogatstvo imamo u našem kraju – čist zrak i vodu, nezagađenu prirodu, plodno tlo i povoljnu klimu. Budimo svi zahvalni na tome i čuvajmo što imamo!

Priloženi dokumenti:
P1050524.JPG (562.54 KB)

objavio: Marina Mikulec Groš   datum: 14. 10. 2012.