Nacrt prijedloga Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2013./2014.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željko Jovanović predstavio je 20. studenoga 2012. novi model upisa u srednju školu.

Kako bi se postupak upisa učinio što jednostavnijim i jednako dostupnim svim učenicima ovisno o njihovim sposobnostima, od iduće školske godine kreću e-prijave i e-upisi.

Javna rasprava o Nacrtu prijedloga Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2013./2014.će trajati od 20. studenoga do 4. prosinca 2012. godine.

Povećan je broj škola i programa na koje će se učenici moći prijaviti. Do sada su se učenici u svakome upisnom roku mogli prijaviti u najviše jednu školu, u tri različita programa. Od iduće godine svi će se moći kandidirati za upis u 10 različitih programa, u pet škola. Kao i prilikom upisa na fakultet, učenici će slagati svoju listu prioriteta. Na prvo mjesto stavit će školu i program koji najviše žele upisati i tako redom.

Ministarstvo je izradilo i prijedlog novih upisnih kriterija koji se nalaze u javnoj raspravi. Važna novost odnosi se na bodovanje općeg uspjeha u sva četiri završna razreda – 5., 6., 7. i 8. – i to na dvije decimale.

Prijedlog je stavljen na javnu raspravu, u koju se mogu svi uključiti. Ovim putem obavještavamo učenike i roditelje da sve o upisu u srednje škole u školskoj godini 2013./2014. mogu saznati na stranicama MZOŠ, te ih ujedno pozivamo da se uključe u javnu raspravu.

objavio: Sanja Knezić   datum: 28. 11. 2012.