Nikolinje - 6. prosinca

I viši su razredi naše škole obilježili Nikolinje, dan darivanja. Pročitajte kako.

Prema drevnoj tradiciji, 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Ljudi, a osobito djeca, taj dan povezuju s pronalaskom darova i šiba u čizmici na prozoru, no malo tko od njih zna tko je on zapravo bio i kako je nastao običaj darivanja djece baš na ovaj dan. O Svetome Nikoli i legendi koja se uz njega vezuje govori nam Sonja Tomić u djelu Dobri biskup Mire. Nikola je bio dobri biskup iz grada Mire koji je sve što je dobivao darivao siromašnima. Prema legendi, on je pomogao siromašnome ocu da prikupi miraz za udaju svojih kćeri, tako što im je svake noći bacio vreću novaca kroz prozor. Otac je udao svoje kćeri te su one odlučile da će svake godine tu noć stavljati cipelice i čizmice svoje djece na prozor te će ih napuniti darovima. Tako su s vremenom sva djeca svijeta darivana u spomen Nikoli, dobrom biskupu Mire.

Učenici viših razreda naše škole taj su dan obilježili odlaskom na terensku nastavu u Zagreb. Tamo su posjetili razne znamenitosti grada, muzeje i galerije. Šesti su razredi tako posjetili Arheološki muzej, gdje su se upoznali s razvojem civilizacije, raznim oruđem i pomagalima, a najsnažnije ih se dojmila poznata Zagrebačka mumija sa svojim lanenim povojima. Sedmi su razredi posjetili Hrvatski prirodoslovni muzej u kojem su čuli sve o bićima koja su živjela u geološkim erama, raznim meteorima, mineralima, a vidjeli brojne preparirane životinje, dok su osmi razredi imali čast razgledati galeriju Klovićevih dvora. Nakon edukativnog dijela terenske nastave i šetnje gradom, učenici su se opustili u kinu.

Novinarska grupa

objavio: Martina Martinjak   datum: 8. 12. 2012.