Obilježen Dan voda i Svjetski meteorološki dan

Učenici 4.b razreda ove su godine Dan voda i Svjetski meteorološki dan obilježili 22.ožujka 2013. u suradnji s velikim GLOBE-ovcima naše škole.

Naučili smo kako vlastitim promatranjem i mjerenjem, te kasnijim slanjem podataka u GLOBE bazu podataka, pridonijeti očuvanju prirode i njenih prirodnih resursa. I kako ne bismo zaboravili da je priroda naš nedjeljivi dio i da nam bez nje, očuvane i čiste, nema kvalitetnog života na Zemlji.

Iako već upoznati s atmosferskim mjerenjima naše GLOBE grupe, od kojih neka i sami izvode ili im prisustvuju kao članovi Malih istraživača prirode i podmlatka GLOBE-a u našoj školi, učenici 4.b razreda proveli su sat vremena na terenskoj nastavi u blizini i okolici škole.

Prekaljeni, stariji GLOBE-ovci, koji su i ove godine svojim radom i rezultatima pozvani na Državnu smotru i natjecanje,  prezentirali su svoja mjerenja i prenijeli znanja o hidrološkim i atmosferskim mjerenjima i promatranjima koja se provode u našoj školi.

Mjereći temperaturu površinske vode na mjernoj postaji na Burnjaku, utvrdili smo i proširili svoja znanja o vodi, značenju vode, kao i brizi o njoj. Ovi sadržaji izvanredno koreliraju s trenutnim gradivom iz prirode i društva. Veseli nas da su i kemijska istraživanja, koja se također provode na toj mjernoj postaji pokazala da je voda u Burnjaku  zdrava i čista.

Atmosferska smo mjerenja učinili zajednički. Vrlo smo uspješno odredili trenutnu, maksimalnu i minimalnu temperaturu zraka, očitali postotak vlage.  Lucija nas je potanko upoznala s vrstama tragova aviona na nebu, te načinom bilježenja istih preme GLOBE protokolu. Ana nam je pričala o vrstama oblaka i određivanju pokrivenosti neba oblacima.

S Petrom smo zajedno izmjerili količinu padalina. Snijega nam je za ovu godinu bilo i previše, te ga, srećom danas nije bilo za mjerenje.

Isto tako su zabilježeni podaci o tlaku zraka, a s Ines su kasnije naši mali istraživači, zaduženi za ovaj tjedan mjerenja, izmjerili temperaturu tla.

Pitanja je bilo puno, suradnja velikih i malih izvanredna, te je jedan školski sat naprosto proletio.

Tekst i fotografije:Anita Razum, učiteljica 4.b razreda

objavio: Anita Razum   datum: 22. 3. 2013.