150 godina Osnovne škole Matije Gupca Gornja Stubica

Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica obilježila je 150. obljetnicu osnutka (1863.-2013.). Sve aktivnosti tijekom ove školske godine bile su posvećene tom jubileju, no glavni program obilježavanja bio je u jurjevskom tjednu, 25., 26. i 27. travnja 2013.

U četvrtak 25. travnja 2013. otvorena je izložba radova likovnih umjetnika, bivših učenika naše škole. Izloženi su radovi Marija Jakšića, Irene Grden, Božice Breber, Mirjane Drempetić-Hanžić- Smolić, Zvonka Pižira, Jurja Lukine, Damira Lukine, Željka Perešina, Stjepana Zebeca, Katarine Vidaković, Zlatka Jakšića, Stjepana Benka, Doroteje Benko, Armine Rod te Darka Ciglenečkog. Izložbu je otvorio umirovljeni učitelj likovne kulture Radmilo Mihajlović. Večer otvorenja upotpunili su Marina Pakelj, profesorica Glazbene kulture te Ivica Kontent, poznati gornjostubički bariton, skladbama Popevke sem slagal i Kaj. Obilježavanje proslave nastavilo se sljedećeg dana, 26. travnja 2013. Priredba za sve uzvanike održana je u velikoj dvorani naše škole u 10 sati. U svečanom programu obilježavanja 150. obljetnice sudjelovali su Tamburaški orkestar i pjevački zbor naše škole pod vodstvom profesorice Marine Pakelj, dramska grupa PŠ Sveti Matej koju vodi učiteljica Bernarda Razum te dramsko-recitatorska grupa pod vodstvom učiteljica Ivanke Lisak i Nikoline Fruk. Kroz program su nas vodile učenice Barbara Lisak i Anica Rusan. Na kraju su prigodni govor održali ravnateljica škole Sanja Knezić, prof. te načelnik Općine Gornja Stubica Željko Lisak. Nakon priredbe uslijedilo je otvorenje izložbe Školski dokumenti u suradnji s Hrvatskim školskim muzejom. Izložba je otvorena u školskoj medijateci. Također, svi uzvanici pozvani su na razgledavanje ostalih izložbi u prostorima naše škole koje su pripremili učitelji i učenici. Na samom ulazu u školu sve uzvanike dočekala je bista Matije Gupca izrađena u bronci iz 1946. godine, dar  Općine Gornja Stubica našoj školi. U učionici likovne kulture bio je izložen kratak povijesni pregled rada matične i područnih škola, predstavljene su slike školskih zgrada u Gornjoj Stubici nastale od poznatih likovnih umjetnika na likovnoj koloniji 2012. godine, te  likovni radovi učenika pod nazivima Moj Matija, Lipa i Moja škola. Učionica hrvatskog jezika je predstavljala materijale video-filmske grupe s video isječcima Maškare i Pod Gupčevom lipom, materijale novinarske grupe sa školskim listovima od sedamdesetih godina pa sve do danas, projekt Suradnja škola Matija Gubec kroz foto-album, te izložbu o povijesti školskih knjižnica. U učionici 3. razreda bio je izložen projekt GLOBE s raznim plakatima i istraživačkim radom grupe, projekt Sigurnost u prometu i Obrada drva te izborni predmet vjeronauk s plakatima o izletima u prirodu, Danima kruha, Vjeronaučnim olimpijadama te pisanim radovima stvaralačkog izražavanja učenika. Učionica 2. razreda je predstavljala Učeničku zadrugu Matija Gubec sa svojim sekcijama i proizvodima, projekt Kruška tepka i kruh od kruške tepke, plakat folklorne i etnografske grupe te uradak video-filmske grupe sa zagorskim pjesmama u izvedbi folkloraša. U učionici 1. razreda posjetitelji su mogli vidjeti školska putovanja u zadnjih 10 godina: terenske nastave, Pozdrave jeseni i proljeću, te izlete u inozemstvo (Minimundus, Venecija, Budimpešta,Beč). U toj učionici predstavljen je i ACES projekt. U maloj dvorani naše škole mogla se pogledati izložba Sport u školi. Panoe u prizemlju naše škole krasili su plakati o radu naše Male škole i Posebnog razrednog odjeljenja, izložba fotografija gostiju koji su posjetili našu školu u razdoblju od 2003. do 2013. godine, te izložba Nekad đaci, danas učitelji - fotografije sadašnjih i bivših učitelja koji su ujedno i pohađali našu školu. Ispred učionice likovne kulture pano su krasili linorezi kokota koje su izradili naši osmaši. Našlo se tu pregršt zanimljivih podataka i fotografija koji dokazuju da u našoj školi ima puno marljivih učiteljica i učitelja koji nesebično odgajaju i uče generacije naraštaja prenoseći im svoje ljudske vrline i znanja. Iz svega viđenoga možemo reći da je geslo naše škole: „Jednom nogom u svijetu, a drugom doma.“ U subotu 27. travnja 2013. od 17 sati naša je škola bila otvorena za razgledavanje navedenih izložbi, a u 19 sati u školskoj dvorani održan je koncert pod nazivom Koncert za sve generacije u kojem  su sudjelovali bivši učenici (Tamburaši veterani, Tamburaški orkestar KUD-a „Matija Gubec“, Folklorna sekcija KUD-a „Matija Gubec“, Puhački orkestar Vatrogasne zajednice Gornja Stubica, Vokalisti sv. Jurja, Ženski vokalni ansambl „Fiola“, Ženska vokalna grupa „Jurjevke“, vokalni solisti Ivica Kontent, Jurica Darapi, Anita Žagar (Španec) i Irena Grden), te sadašnji učenici članovi Tamburaškog orkestra i pjevačkog zbora OŠ Matije Gupca Gornja Stubica, te Mali folklor KUD-a „Matija Gubec“. Voditeljice ovog programa bile su majka i kćer, Ivanka i Magdalena Lisak. Pokrovitelji obilježavanja ovog jubileja bili su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Krapinsko-zagorska županija i Općina Gornja Stubica.

Martina Hegol, 7.a

objavio: Marija Lisak   datum: 29. 4. 2013.