Projektom "Shema školskog voća" poboljšati prehrambene navike djece

Cilj projekta "Shema školskog voća", koji će se po principima Europske unije (EU) provoditi u Hrvatskoj od školske godine 2013./2014., je promovirati zdravu prehranu i prehrambene navike, istaknuto je na predstavljanju tog projekta u Ministarstvu poljoprivrede.

Nositelj projekta je Ministarstvo poljoprivrede, a u njegovoj provedbi sudjeluju i ministarstva zdravlja te znanosti, obrazovanja i sporta i drugi.

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina kazao je kako je projekt vrijedan 1,37 milijuna eura i financira se sa 75 posto iz proračuna EU, a 25 posto iz hrvatskog državnog proračuna.

Projekt je namijenjen učenicima od 1. do 4. razreda osnovnih škola, kojih je u Hrvatskoj 835 sa ukupno 162 tisuće učenika.

S ciljem uključivanja što većeg broja osnovnih škola u projekt organizirano je niz radionica namijenjenih ravnateljima škola i dobavljačima voća i povrća koji su izabrani temeljem natječaja.

Škole i učenici koji će sudjelovati u Shemi školskog voća najmanje jednom tjedno besplatno će dobivati mandarine, jabuke, kruške, šljive, breskve, nektarine, trešnje, jagode, rajčice ili mrkve.

I ministar zdravlja Rajko Ostojić i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović kazali su kako je riječ o značajnom projektu kojim se promovira zdravstveno ispravna prehrana.

Jovanović ističe kako je riječ o sjajnoj akciji, a sama poruka 'jedem voće, mislim zdravo' pokazuje u kojoj mjeri su obrazovanje i zdravlje povezani.
Nažalost u ovom trenutku djeca u Hrvatskoj se hrane nezdravo, premalo se kreću i posljedica toga su povećana tjelesna težina iz čega proizlazi niz komplikacija, od šećerne bolesti do bolesti srca, istaknuo je.

Iznio je podatak da 66 posto hrvatske djece ne jede voće svaki dan, 76 posto djece ne jede povrće svaki dan i upravo je ciljna skupina projekta ona koja se može edukacijim potaknuti da se zdravije hrani.

Ministar Ostojić je kazao kako je ulaganje u zdravlje očito ključna investicijska strategija Vlade.

"Shema školskog voća" projekt je EU osmišljen s ciljem promoviranja zdravih prehrambenih navika kako bi se povećao udio voća i povrća u svakodnevnoj prehrani te spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u dječjoj dobi.

U projekt je na razini EU uključeno oko 9 milijuna djece predškolskog i školskog uzrasta u 24 države članice.

Izvor: Hina

objavio: Sanja Knezić   datum: 7. 6. 2013.