Osjeti slavu olimpijskog pobjednika

Program obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana u OŠ Matije Gupca Gornja Stubica: u Osnovnoj školi Matije Gupca Gornja Stubica učenicima se povodom Hrvatskog olimpijskog dana 10.9.2013. pružila prilika da osjete atmosferu masovnog sportskog događaja.

Nije jednostavno u današnje vrijeme uključiti sve učenike škole u zajedničku aktivnost. Vremena su se promijenila, djeca su drugačija, pa ipak iskustvo sudjelovanja u masovnom događaju neusporedivo je s ičim drugim. Znali su to još stari Grci koji su svake 4 godine održavali olimpijske igre. Kako bi se učenici upoznali s načinom održavanja antičkih igara, učitelj tjelesne i zdravstvene kulture Dominik Karajić pripremio je kraće izlaganje za učenike viših razreda o običajima vezanim uz antičke igre dok su učiteljice nižih razreda svojim đacima prilagodile tu priču.

Kad su đaci saznali kakva je slava pratila olimpijske pobjednike, sa žarom su krenuli na borilišta u osvajanje palmine grane i vijenca od maslinovih grančica. Svi su se okušali u četiri olimpijske discipline: trčanje na duge pruge, sprint, bacanje kugle i bacanje diska. Sva odjeljenja jednog razreda natjecala su se međusobno u dvije kategorije – dječaci i djevojčice. Dobili smo ukupno 64 „olimpijska pobjednika“ čija je slava ovjekovječena na fotografijama izloženim na internetskoj stranici škole i na školskom panou gdje se mogu pročitati sva njihova imena. Posebna slava pripada Maksimiljanu Tupeku, iz 8.c, trostrukom pobjedniku.

Svaki razred imao je još jedan zadatak: u pauzama prije rotacije po disciplinama odigrali su po jednu tradicijsku igru našeg kraja. Time je cjelokupnom  događanju pridodan lokalni, zavičajni ugođaj te se učenicima skrenula pažnja na važnost otkrivanja i njegovanja tradicije kao i boravka u prirodi.

Bio je to ujedno i uvod u Comenius Sporture projekt kojim se OŠ Matije Gupca uključila u multilateralno partnerstvo s još šest škola diljem Europe. Cilj projekta je povezati učenike i učitelje iz različitih zemalja u zajedničkim zdravim aktivnostima bavljenja sportom, točnije tradicijskim igrama, u prirodnom okruženju, u školskim parkovima. Pritom otkriti sličnosti i razlike, oživjeti stare tradicijske igre i osjetiti iskonsku radost igranja. Vratimo osmijeh na svačije lice – to je slogan Sporture projekta. Projektom želimo usrećiti djecu i pokazati im da je budućnost vedra, pozitivna. Želimo da uživo osjete kako su građani Europe, da nauče suživjeti s pripadnicima različitih kultura, da izgrade prijateljstva koja prelaze granice. Putovanje, mobilnost, upoznavanje kultura, međusobno poštivanje i razumijevanje mostovi su na kojima počiva mir u svijetu.

Partneri su nam učenici i učitelji iz škola: Opća srednja škola Mavikent Durali Yazici Ortaokulu iz Antalye u Turskoj, Opća srednja škola IES Sierra Luna iz Los Barrios, Cadiz u Španjolskoj, Osnovna šola Križevci pri Ljutomeru u Sloveniji, Opća srednja škola RSG Wiringherlant iz Wieringerwerfa u Nizozemskoj, Opća srednja škola Österreichischer Austauschdienst iz Beča u Austriji, Opća srednja škola Publiczne Gimnazjum w Boratynie iz grada Chłopice u Poljskoj.

Hrvatski olimpijski dan u OŠ Matije Gupca nije samo dan kada se oblače bijele majice, to je dan kada se učenici vedrih i rumenih lica vraćaju kućama.

Više fotografija pogledajte u galeriji slika.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 12. 9. 2013.