Prvi susret Comenius Sporture timova

U Križevcima kod Ljutomera u Sloveniji od 7. do 11.10.2013. okupili su se učenici i učitelji iz sedam europskih zemalja koliko ih sudjeluje u Comenius Sporture programu financiranom sredstvima EU u okviru Lifelong learning programa. Učenici su bili smješteni u obiteljima svojih slovenskih suradnika u projektu.

Samo za podsjetnik navodimo da je Sporture projekt kojim se želi osvijestiti potreba za kretanjem i boravkom u prirodi svima – učenicima i njihovim obiteljima. Polazna tema za svaki susret su nam tradicijske igre koje se igraju u pojedinim zemljama.

Ovom prilikom, za prvi susret, trebali smo se i međusobno upoznati tako da je svaki tim pripremio prezentaciju o svojoj zemlji, školi i barem jednoj tradicionalnoj igri. Radni jezik je bio engleski. Našu školu predstavljale su učenice Martina Hegol iz 8.a i Lucija Drempetić iz 8.b te učiteljice Ines Krušelj-Vidas, koordinatorica projekta za našu školu i Božena Lacković, učiteljica likovne kulture. Već prilikom prezentacije naše su djevojke osvojile publiku svojim šarmom i opuštenošću te izvrsnim znanjem engleskog jezika. Zahvaljujući njihovoj otvorenosti lijepo su se slagale sa svim sudionicima susreta tijekom cijelog tjedna za koji su se domaćini uistinu pobrinuli da bude ispunjen.  Priredili su nam sportski dan na kojem smo učili slovenske tradicionalne igre, tehnički dan kada su se učenici okušali u starim zanatima (kovali su čavle, izrađivali keramičke posude, filcali vunu i oblikovali kukuruznu komušinu), bili smo na izletima u okolici Križevaca – posjetili smo mlin na Muri, glasoviti vinorodni kraj Jeruzalem, Postojnsku jamu i Ljubljanu, bili smo na promociji filma Zemlja pleše koji su snimili učenici OŠ Križevci. Učitelji su intenzivno dogovarali detalje budućih susreta i zadatke projekta. Tjedan je prošao prebrzo. Ostalo je mnoštvo fotografija za uspomenu i kontakti s prijateljima iz Slovenije, Austrije Španjolske, Nizozemske, Poljske i Turske.

Sljedeći susret bit će u Beču u Austriji već u prosincu. Imamo puno posla do tada, ali ćemo ga s veseljem obaviti i susresti nove prijatelje.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 14. 10. 2013.