Sport i obiteljsko druženje u školi

Tradicija obilježavanja sportskog dana u OŠ Matije Gupca Gornja Stubica relativno je novijeg datuma. No, desetak godina unatrag sve je to bilo u prisnim školskim okvirima, sve je ostajalo između razreda. Ove godine pozvani su na sudjelovanje i roditelji učenika. Na izuzetno zadovoljstvo organizatora u petak 30.5.2014. na školskom su se igralištu okupili ne samo svi đaci već i dvjestotinjak roditelja, starije i mlađe braće, rođaka školaraca.

S nestrpljenjem su svi čekali svoj red da udruženi s roditeljima krenu u natjecanje s paralelnim razredima. Cijeli je događaj osmislio učitelj  Tjelesne i zdravstvene kulture Dominik Karajić vođen idejom da se organizira druženje djece i njihovih roditelja u zdravoj tjelesnoj aktivnosti na otvorenim školskim terenima. Poznata je činjenica da svima nedostaje slobodnog vremena, ali odvojiti jedno poslijepodne kako bi se barem malo utažila stalna želja djece da su u društvu najbližih, roditelji su dokazali da se može.

Svi su uživali u opuštenoj atmosferi i najmanje je bilo važno tko je bio pobjednik, iako su za njih bile osigurane simbolične slatke nagrade. Razrednici su postali treneri ekipa. Pripremljene štafetne igre do suza su nasmijale publiku, a bilo je i žestokog navijanja. Mali kauboji prvašići podboli su svoje roditelje u trk do koša kojeg su gađali. Ručice su bile još neuvježbane pa su roditelji morali odrađivati čučnjeve s malim kaubojima na leđima pazeći da ne izgube njihove šešire. Drugašići su imali zadatak voditi svoje roditelje „slijepce“ kroz čitav poligon prepreka. Najteže i najsmješnije je bilo pogoditi gol zavezanih očiju. Prenošenje lopte na štapovima u paru s roditeljima savladavajući niz zadataka nije bilo nimalo lako trećašima, a tulum pod košem dobrano je zagrijao sve roditelje koji su dodavali lopte svojim četvrtašima. Zahtijevala se i spretnost u vožnji bicikla za petaše, šestaši su u paru s roditeljima prenosili loptu na strunjači duž cijelog igrališta u brišućem trku, a sedmaši su za s tijesnih 3:4 izgubili u nogometu od svojih očeva. Utakmica je bila posebno atraktivna jer se radilo o bivšim aktivnim igračima gornjostubičkog nogometnog kluba. Poslastica za kraj podigla je emocije do vrhunca. Osmaši su na dvoboj u nogometu izazvali svoje učitelje, a osmašice su se s učiteljicama trebale okušati u igri Graničar. Dok su dečki poklekli priznavši da još moraju malo učiti, mrak je odgodio ženski duel za sljedeći tjedan.

Paralelno s razrednim natjecanjima tražili su se kandidati koji će ponijeti titulu najjačeg muža i najjače žene u Gornjoj Stubici. Imamo čak dva tate istog imena i prezimena koji se tom titulom ponose, samo je jednom tati sponzor bila Patricija a drugome Jana, dok su braća Dominik i Filip sponzori najjače žene u Gornjoj Stubici.

Učitelji OŠ Matije Gupca Gornja Stubica u suradnji s roditeljima svojih đaka uspjeli su dokazati da je nekoliko sportskih rekvizita, sunčano proljetno poslijepodne, malo slobodnog vremena, dobre volje i otvorenog srca garancija za nezaboravni doživljaj koji će zasigurno u pamćenju đaka ostati zabilježen kao jedna od najljepših školskih uspomena iz osnovnoškolskih dana.

Pogledajte slike u foto-galeriji.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 2. 6. 2014.