Pedagoško-psihološki kutak

Potres i pružanje podrške djeci: besplatna publikacija i važni brojevi za psihološku pomoć i podršku

Dragi učenici, učitelji i roditelji/skrbnici,

posljednjih dana svjedočimo stresnim trenucima izazvanim potresom. Potres je iznenadna pojava koju ne možemo predvidjeti, utječe na naše tijelo i um te može izazvati različite psihološke reakcije i posljedice.
Kako bi se lakše nosili s posljedicama potresa, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izdala je besplatnu publikaciju "Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa".

U nastavku možete pronaći publikaciju i brojeve telefona na kojima možete dobiti psihološku podršku i pomoć.

Kada se nađemo u situaciji koju percipiramo opasnom po život poput potresa, naše tijelo može pokazivati niz reakcija koje se javljaju kao posljedica na stresno/traumatsko iskustvo: tijelo se trese, srce ubrzano kuca, znojimo se itd. Osim fizičkih reakcija, možemo doživjeti i niz kratkoročnih psiholoških reakcija koje se razlikuju od osobe do osobe. Simptomi koji se često javljaju su: početno stanje zbunjenosti, dezorijentacije, uznemirenosti, neugode, intenzivnog straha, nesigurnosti, neizvjesnosti i bespomoćnosti.

Ove simptome možemo osjetiti kao neposrednu posljedicu potresa, ali mogu se javiti i posredno kod osoba koje nisu bile prisutne na mjestu potresa (sekundarna/posredna traumatizacija) kroz slušanje svjedočenja bliskih osoba ili naknadnog praćenja vijesti.

Kako se postaviti u ovoj situaciji i kako objasniti djeci što se događa te im pružiti podršku? Na dnu stranice ili klikom ovdje: #Publikacija možete preuzeti besplatnu publikaciju "Djeca i obitelji prije tijekom i nakon potresa" koju je izradila Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba kao pripomoć na putu oporavka i ponovne uspostave sigurnosti u životu.

Publikacija je interaktivna i, uz savjete o tome kako razgovarati s djecom i kako se ponašati u slučaju potresa, predlaže i aktivnosti s djecom. Autori publikacije su psiholozi Poliklinike: prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, Krešimir Prijatelj i Mija Roje Đapić. Publikacija se može bez ograničenja preuzimati, dijeliti i printati, uz navođenje izvora.

Ukoliko se Vi ili vaše dijete ne uspijevate izboriti s neugodnim posljedicama stresa i osjećate da bi vam dobro došla psihološka podrška i pomoć, možete se obratiti na sljedeće brojeve telefona:

Izvor: https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/besplatna-publikacija-djeca-i-obitelji-prije-tijekom-i-nakon-potresa/

objavio: Martina Goluban   datum: 31. 12. 2020.