Pedagoško-psihološki kutak

Obilježen Dan mentalnog zdravlja

Posljednjih godinu i pol dana, u kojima smo proživjeli stresne, teške i neuobičajene situacije, ukazalo nam je na važnost brige o mentalnom zdravlju i pravovremenom traženju podrške i pomoći. S ciljem osvještavanja i informiranja o važnosti brige o mentalnom zdravlju, danas smo obilježili Dan mentalnog zdravlja (koji se obilježava 10. listopada).

Kako smo obilježili Dan mentalnog zdravlja i savjete kako možete brinuti o njemu potražite u daljnjem tekstu.

NEMA ZDRAVLJA BEZ MENTALNOG ZDRAVLJA

Mentalno zdravlje nije samo ono stanje u kojem se nalazimo kad nemamo poteškoća.

Mentalno zdravlje je stanje blagostanja u kojem ostvarujemo sve ono za što smo sposobni (svoj puni potencijal), uspješno se nosimo sa svakodnevnim izazovima i stresom, uspješni smo i sposobni stvarati i imamo kapacitete i sposobnosti da možemo davati svojoj zajednici.

Suočeni s izazovima života, stresom, teškim i nepredvidivim situacijama, svi se ponekad susrećemo s psihičkim poteškoćama. Od velike je važnosti prepoznati poteškoće što ranije kako bi se spriječilo pogoršanje u kasnijoj dobi ili kako bi, bez obzira na poteškoće, uz stručnu pomoć i vodstvo bili dobrog mentalnog zdravlja.

Svjetska zdravstvena organizacija je 10. listopada proglasila Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Svrha obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti o problemima vezanima za mentalno zdravlje te promoviranje odgovarajuće zaštite mentalnog zdravlja

Obilježili smo Dan mentalnog zdravlja kroz prigodne sadržaje na našem panou, razgovor s učenicima na nastavi i tematske radionice za učenike 7. i  8. razreda koje kroz cijeli ovaj tjedan provodi naša psihologinja Martina Goluban.

Kroz radionice želi se podučiti učenike prepoznati mitove i zablude o mentalnom zdravlju, prepoznati potrebu i potaknuti traženje pomoći u situacijama kada im je ista potrebna i istaknuti važnost uzajamne podrške i osobnog doprinosa u postizanju u ostvarivanju vlastite i tuđe dobrobiti.

Kako možete brinuti o svojem mentalnom zdravlju?

• Razgovarajte o svojim osjećajima.
  • Zdravo i dobro jedite. Brinite o svojem tijelu i fizičkim potrebama.
  • Družite se s ljudima koji su vam važni, vašim prijateljima i obitelji.
  • Budite aktivni (i fizički i mentalno).
  • Radite stvari koje volite, koje vas opuštaju i u kojima uživate.
  • Radite ono u čemu ste dobri i uspješni.
  • Prihvatite sami sebe. Budite nježni i strpljivi sa sobom.
  • Brinite o sebi i drugima.
  • Odvojite dovoljno vremena za odmor.
  • Podsjećajte se da su sve situacije rješive i da uvijek imate izbor!
  • Razmislite i osvijestite što sve imate i na komu/čemu ste zahvalni.
  • Ostanite pozitivni - usmjeravajte i oblikujte svoje misli u pozitivnom tonu.
  • Potražite pomoć - osobe od povjerenja, roditelja, prijatelja, psihologa, liječnika, u savjetovalištu...

Redovito brinite o svom mentalnom zdravlju.

objavio: Martina Goluban   datum: 11. 10. 2021.