Pedagoško-psihološki kutak

Dan mentalnog zdravlja: mentalno zdravlje kao prioritet

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja s ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja diljem svijeta i poticanja na razvoj sustava podrške mentalnom zdravlju.

Pročitajte više o tome kako smo ga obilježili klikom na opširnije.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja Neka mentalno zdravlje i dobrobit za sve postane prioritet može stoga biti povod da se prisjetimo svega onoga što stručnjaci mentalnog zdravlja govore, apeliraju, ukazuju. Govoreći o djeci, važno je da sve djelatnosti i sustavi koji se bave djecom ugrade preventivne mjere temeljene na znanjima o razvoju djece, važnosti i zaštiti mentalnog zdravlja i to na sve tri razine prevencije: općoj, usmjerenoj i indiciranoj. Pokazalo se, npr., da rane intervencije na razini zajednice kao što je ulaganje u odgovorno roditeljstvo i promoviranje mentalnog zdravlja u školama kroz učenje emocionalnih i socijalnih vještina pozitivno utječu na mentalno zdravlje djece i mladih, a pozitivan utjecaj nastavlja se i u odrasloj dobi (izvor: https://www.poliklinika-djeca.hr/nekategorizirano/ususret-10-listopadu-svjetskom-danu-mentalnog-zdravlja-neka-mentalno-zdravlje-i-dobrobit-za-sve-postane-prioritet/).

Dan mentalnog zdravlja obilježili smo prigodim sadržajima na ovu temu na našem panou, razgovorom s učenicima i postavljanjem kutije u koju su učenici anonimno mogli napisati koji ih problemi muče i kako odrasli mogu pomoći te održavanjem radionica za učenike 7. i  8. razreda koje je provela naša psihologinja Martina Goluban.

Brinite o svom mentalnom zdravlju!

objavio: Martina Goluban   datum: 10. 10. 2022.