ŠKOLA NEKAD

“Gdje bijaše nekoć zapuštena krčevina, danas se diže lijepa zgrada poput “Ville” koja uz školu imade stan za učitelja, te ostale nuzgredne prostorije, kao i vrt za kućnu porabu.“

(Iz školske Spomenice)

Škola u Svetom Mateju sagrađena je i otvorena 19. rujna 1904.g.

Prva nastavnica bila je Beatrica de Luca.

Godine 1904./5. u školu je upisano 62 dječaka i 21 djevojčica.

Učitelj Juraj Babić i njegovi bosonogi učenici

POČETAK ŠKOLSKE GODINE 2016./17

Pozdrav proljeću - Hum Stubički

Stiglo je...! Jedva smo se dočekali proljeća kako bi posjetili i nakon duge jeseni i zime ponovno vidjeli svoje prijatelje iz PŠ Hum Stubički.

Pomislili smo da je to samo šala učiteljice, pošto je bio petak, 1.travnja, ali nije. Zaista, tog dana obilježili smo terensku nastavu Pozdrav proljeću i krenuli prema PŠ Hum Stubički.

Uz pomoć naših roditelja, vrlo brzo stigli smo na Hum Stubički. Dočekale su nas učiteljice Draženka Kušan i Željka Franjković. Iako je jutarnje, oblačno i dosta vjetrovito vrijeme skrivalo i tjeralo sunce na obzoru, ipak nije uspjelo sakriti i otjerati veselje i radost na licima učenika pri susretu s vršnjacima i njihovom školom.

Nakon što smo se ugodno smjestili upoznali smo književnicu, Nadu Mihaljević. Bila je izuzetno zanimljiva, zabavna i vesela. Kroz susret upoznala nas je sa svojim vrlo  čudesnim, neobičnim i poučnim književnim djelima. Saznali smo gdje živi, koje joj je pravo zanimanje, što voli raditi u slobodno vrijeme te koje joj je najomiljenije povrće. Kao i svaki lijep trenutak, tako je i susret s književnicom projurio i ubrzo smo se penjali prema brdu Oštrec do kapelice Sv. Stjepana. Vjeroučitelj Robert Kučak i učiteljica Draženka Kušan ispričali su nam nekoliko rečenica o kapeli i svecu čije ime nosi kapelica. Vidjeli smo obronke Medvednice i Ivančice, uživali smo u prekrasnom pogledu na dio prekrasnog Hrvatskog zagorja, na naše mjesto Sveti Matej i Hum Stubički.

Nakon upoznavanja mjesta Hum Stubički, vratili smo se u školu gdje su nas dočekale lopte. Prvo smo svi zajedno odigrali graničara, a potom nogomet. I zajedničkom druženju u igri brzo je došao kraj. Pozdravili smo se s prijateljima iz PŠ Hum Stubički, zahvalili se na toplom gostoprimstvu, a posebno veliko hvala rekli smo učiteljicama i kuharici Đurđici.

Ugrijani sunačnim zrakama krenuli smo put prema našem mjestu, Svetom Mateju. Pjevajući i polako s noge na nogu  sve smo bili bliže kraju naše terenske  proljetne nastave.

Stigavši u Sveti Matej, pozdravili smo se jedni s drugima  i krenuli put prema svojim kućama, dakako malo bolnih i teških nogu,ali crvena i ozarena lica.

objavio: Bernarda Razum   datum: 4. 4. 2016.