Putujem, susjede posjećujem

Naslov članka ujedno je i naslov projekta kojim učenici OŠ Matije Gupca Gornja Stubica održavaju prijateljske kontakte i suradnju s Osnovnom šolom Križevci pri Ljutomeru. Putovanje je povezano s knjigom, čitanjem i kulturom jer su 7. i 8. veljače 2019. đaci naše škole sudjelovali na svečanoj školskoj priredbi povodom slovenskog nacionalnog praznika Kulturni dan- Prešernov dan i na jubilarnoj 15. Noči branja (Noć čitanja).

Učenici sedmih i osmih razreda Lea, Zrinka, Borna, Julijan, Ana i Dorotea s učiteljicom Vesnom Jakopović i knjižničarkom Ines Krušelj-Vidas predstavili su naše mjesto i školu na svečanoj priredbi povodom Prešernovog dana kojoj su nazočili svi učenici OŠ Križevci. Bila je to prilika da se testiraju mlađe generacije naših susjeda u poznavanju hrvatskog jezika, ali mogli su pratiti i prezentaciju uz fotografije. Našim učenicima bio je ovo također izuzetno težak zadatak jer nitko od njih nije imao priliku niti u vlastitoj školi održati govor ispred 270 ljudi.

Noč branja tradicionalna je aktivnost naše prijateljske škole koja nije obavezna u svim slovenskim školama nego je „nadstandard“. S obzirom na dugogodišnju tradiciju naši prijatelji su vrlo vješti u provođenju ove aktivnosti, ali se svake godine događa nešto novo. Prvenstveno, svake je godine druga okvirna tema te aktivnosti. Ove godine tema je bila: Evolucija čovječanstva i kako se nositi s rastućom prisutnošću tehnologije u svakodnevnom životu. Na to pitanje učenici OŠ Križevci spremaju odgovor u igrokazu za koji su se u Noči branja izrađivali kostimi i scenografija.

Prema riječima učiteljice Katje Koroša, koordinatorice i voditeljice dramske grupe bit će to jako zanimljiva predstava. Osim toga, učenici su sudjelovali u jezičnoj radionici, a paralelno se odvijalo i školsko natjecanje u kuhanju tradicionalnih jela koja smo svi imali priliku isprobati.

Nakon ovih kreativnih radionica, slijedilo je razgibavanje u školskoj dvorani i neizostavni Literarni ples. Umorni sudionici ove uzbudljive Noči, pozaspali su na strunjačama i u vrećama za spavanje u učionicama. Naravno, uz njih su spavali i njihovi učitelji kojima se sada u životopis može kao zanimljivost navesti da su spremni i na spavanje u zbornici.

Ujutro je bilo vremena za ukusan doručak i pozdrave s prijateljima.  Nadamo se da ćemo ih ponovno vidjeti dogodine kada smo ih pozvali da dođu u našu školu.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 11. 2. 2019.