Dan materinjeg jezika obilježen gostovanjem književnice Nene Lončar

Književnica Nena Lončar i ilustrator Marijan Lončar družili su se u učenicima 3.a; 5.a,b; 6.a,b u našoj školi u četvrtak 21.2.2019. Našim gostima iz Krapine, a i svim prisutnim đacima, vrijeme je proletjelo što je stvarni dokaz da je književni susret uspio.

Svjetski Dan materinjeg jezika obilježava se 21.2. na različite načine u mnogim kulturnim institucijama kako bismo se svi prisjetili važnosti našeg zavičajnog govora kojeg povezujemo s osobom koja nam je bila najbliža u vrijeme kad smo ga usvajali. Iako je to govorni jezik koji se prenosi usmenim putem, danas ga je potrebno još više čuvati i njegovati jer se pod utjecajem agresivnijih medija gube neka njegova bitna obilježja. Upravo zbog toga potrebno ga je zapisati. Naravno, stručno ga opisuju i popisuju jezikoslovci i znanstvenici, ali njegova se prava ljepota vidi u svakodnevnim situacijama.

Upravo takve situacije zapisuju književnici, ali i sami govornici toga jezika.

Književnica Nena Lončar, rođena Krapinčanka, svjesna je bogatstva kojeg je naslijedila i svojim se materinjim govorom služi u oblikovanju likova svojih knjiga. Na taj način daje im autentičnost i životnost, a to prepoznaju i književni kritičari koji njezina djela nagrađuju vrijednim nagradama. Provjerite sami upisivanjem njezina imena u „sveznajući Google“.

Iako je počela objavljivati književna djela za djecu u zrelijoj životnoj dobi, svježina njezina izraza i bogatstvo ideja podjednako oduševljavaju male čitatelje i velike književne znalce.

Neke njezine knjige ilustrirao je suprug Marijan Lončar, autor crtanih filmova i animator, slikar i ilustrator. Učenike naše škole oduševio je svojom vještinom nacrtavši za nekoliko sekundi profesora Baltazara i malog letećeg medvjedića, što su samo neki projekti na kojima radi.

Dođite u knjižnicu, posudite knjigu Nene i Marijana Lončara, uživajte!

Možda se neki od vas osjete potaknuti zapisati i svoje vlastite misli i ideje.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 22. 2. 2019.